понедељак, 28. јун 2021.

Видовдан и Светолазаревски завет



    Видовдан је свесрбски национални празник. Иако као празник има своје предхришћанско порекло овај празник је освештан у славном хришћанском периоду Србске Државе. У чувеном Косовском боју 1389.године победила је Србска војска под вођством Светог кнеза Лазара и мноштва Светих србских мученика страдалих за одбрану Православља од напада незнабожачке Османлијске (турске) војске под вођством султана Мурата који погибе неславно у боју.

Свети витез и војвода Милош Обилић пресудио је Мурату о чему су испеване многе песме. Наш Свети кнез Лазар, у традицији као Цар, ухваћен је на превару од стране Османлија док је присуствовао вечерњој служби у малој цркви на Косову пољу. Видовдан је дан славе али дан и издаје, овај празник се кроз историју показао кроз разне догађаје.

О велможи Вуку Бранковићу је испевано много тога лошег али историјске чињенице говоре да је он управо добро чинио у корист србских националних интереса. Други су издали и повукли се пре почетка Косовског боја. Ова битка за нас Србе није обична каквих смо имали много у својој славној историји, ова битка је посебна јер има своју мистику. Наиме, након слабљења Душановог Царства дошло је до поделе међу великашима (велможама) унутар србске властеле, није постојало јединство, држава је слабила све више. С друге стране, сурови Турци су желели да освоје целу Европу али мала Србија им је била на путу. Након неколико битака у коме су извојевали победе на Косову су доживели пораз. Неколико деценија им је требало да након тог пораза окупирају Србију. Да су они Србима понудили неки договор који би гарантовао право на слободно верско изјашњавање и живљење - врло је могуће да би наши мудри кнезови прихватили, по Јеванђељу, такве споразуме ради биолошког опстанка свог народа. Међутим, ово Турци нису понудили већ да сасвим окупирају Србство силом наметајући своју искривљену веру и обичаје. У оваквим ситуацијама не постоји шанса за договор и једино решење је улазак у рат, како је Светом кнезу Лазару јављено у молитви од Божијег анђела. Као један изузетно благочестиви хришћанин он је правилно расудио и повео сву војску у Бој као у испуњење воље Божије.

То је наш Завет, Косовски или Светолазаревски, као чврсто обећање Богу: да се својим животом брани права вера од оних који је желе уништити, јер како је Свети кнез Лазар и рекао: "Земаљско је за малена царство а небеско увек и довека!". То је у ствари обећање да се твори воља Божија, каква год да је: или да се ратује или да се прави мир.

И данас ми, у овој 2021. години, живимо у Христу слободни али у државно-националном смислу као неслободни јер немамо државу а и народ је у сталном духовном, моралном и сваком другом пропадању. Иако су наши окупатори данас далеко опаснији и перфиднији од ондашњих Турака из 14. века, иако им окупација успева у великој мери а поготово под плаштом "пандемије", ипак верујемо да ће, силом Божијом, на светском плану доћи до коренитих друштвено-политичких потреса што ће изазвати покретање општих промена и у Србији која мора бити обновљена и знатно ојачана и спремна за будућност!

Молитвама Светог кнеза Лазара и свих косовских мученика и свих Светих да се као народ подигнемо и да ревносно следимо дух својих предака!

На здравље и спасење да нам буде Петровски (Апостолски) пост који је данас на Видовдан управо почео. Амин.




субота, 19. јун 2021.

Срећан празник Духови!



      Уредништво блога Син Отаџбине свим хришћанима жели срећан празник рођења Цркве Христове - Педесетницу, дан када је Дух Свети сишао на апостоле у облику пламених језика којима је ширена истина Јеванђеља по целом свету (Дела апостолска 2, 1-21). Као што је Вавилонска кула била симбол зла и неразумевања међу људима, тако је сасвим супротно Педесетница симбол међусобне љубави и разумевања без обзира на језике којим људи говоре.

Овај величанствени и веома мистични празник је практично рођендан Цркве Христове, Цркве спасоносне - Невесте Христове, новозаветне Нојеве Барке на којој, ако останемо верни Њој, можемо достићи вечно спасење у Царству Небеском након завршетка овог нашег кратког овоземаљског живота. Основни услов за спасење је наше вероисповедање, други услов су наша дела али вероисповедање је ипак темељ спасења.

Овај светли празник се зове и Духови или Тројице, слави се три дана, а у Православној Цркви по правилу се по манастирским, градским и сеоским црквама, храмовима и параклисима као главна празнична икона првог дана поставља оваква горња икона "Силазак Духа Светога на апостоле" где је Пресвета Богородица са апостолима и Дух Свети благодаћу силази на њих. Богородица је заиста, историјски потврђено, присуствовала том Сабору и правилно је да се на иконама изображава заједно са апостолима.

Поред ове иконе треба истакнути и композицијску икону новозаветне "Свете Тројице" (насликан триипостасни Бог,  у три Лица: са једне стране Богочовек Господ наш Исус Христос - Син Божији неописив по Божанству али описив по људској природи, затим са друге стране Бог Отац неописив по Божанству али симболично приказан као Старац Данима јер је тако приказан у многим визијама светих пророка и у средини Дух Свети неописив по Божанству али симболично приказан као голуб јер се тако приказао људима при објави Тројичности на празник Богојављења када је Господ Исус крштен у реци од стране св.Јована Претече). Такође, за овај празник, посебно поштовање треба указати и икони старозаветне Свете Тројице - "Гостољубље Авраамово" иако ова икона не припада новозаветној реалности.

Временом, у свето Предање прихваћена је и икона Педесетнице где Свети апостол Павле је насликан како присуствује Педесетници иако он у то време није ни био хришћанин а камоли апостол. Та икона је чешће присутна иако историјски није тачна али има своје догматско утемељење (тј. због значаја апостолске мисије Светог апостола Павла). Проблем је ако неко се супроставља прототипу иконе (са Богородицом) и инсистира на неким својим искривљеним и неправославним теоријама. Свети Синод Цркве ИПХ (матејевци-григоријевци) је по овом питању, као и по свим осталим важним црквеним питањима, донео праве одлукe у духу Православља. 

Црква Христова је омеђана својим учењем, усменим и писаним светим Предањем, догмама и канонима, утврђеним од апостолских времена на разним Саборима као и на каснијим Васељенским и Помесним Саборима одржаним од 4. века па све до 12.века, на коме је учествовало и саборовало на хиљаде Светих Отаца. Данас, само у таквој Цркви, која се држи учења и праве вере, постоји спасоносна светотајинска благодат која хришћане просвећује, очишћује од грехова и обожује. Кроз црквени живот ми се у ствари припремамо за вечност.

Црква Христова ће, по нелажном обећању Господњем, опстати до краја овог света, без обзира колико верних својих буде имала! 

Црква Христова је непобедива Тврђава истине. По казивањима Светих Отаца од Цркве Христове нема ништа јаче на овом свету!

Срећан Празник! На многаја љета!


"Пресвета Тројица и крунисање Богородице" - икона којом се осликава крунисање Царице Небеске, од Тројичног Бога.
 

среда, 16. јун 2021.

Сигуран град или град робова - свеједно, јер Huawei профитира

 




Овде преносимо један чланак из новинских интернет портала, у питању је тема о увођењу биометријских камера које имају софтвер за препознавање лица грађана а пројекат се зове "Сигуран град ". 

Наводно циљ је да се подигне ниво безбедности и сигурности живљења у Београду али постоји оправдана бојазан о могућностима разних злоупотреба нарочито о слободи приватности људи.

С обзиром да актуелне мере о здрављу, између осталих, ношењем маски преко лица су се показале бесмисленим, да ли ће бити смислено да сада носимо маске, качкете и тамне наочаре када се крећемо по граду како би колико-толико сачували своју приватност?

Чланак са портала:

"Посланици ЕП су забринути због кинеског пројекта и хиљаде постављених камера опремљених системом за препознавање лица у Београду.

Европски парламент помно прати присуство високе кинеске технологије за надзор у Србији, који укључује хиљаде постављених "паметних" камера које су опремљене напредним системом за препознавање лица, рекла је посланица Европског парламента Гвендолин Делбо-Корфилд за Еурактив.

Портал Еурактив подсећа да српска влада активно ради на реализацији надзорног пројекта „Сигуран град“ од 2019. године у Београду.

Наводи се да је Влада Србије овај пројекат, који спроводи компанија Huawei, окарактерисала као поверљив, и да је избегла јавну расправу о потенцијалним бенефитима и ризицима.

Систем за препознавање лица је у стању да препозна особу са слике или видеа путем упоређивања црта лица људи са онима из базе података.

Овај систем се масовно користи у Кини, док у Европи изражавају велику забринутост према оваквој „орвеловској“ новини, истичући потребу да се овакав пројекат прво мора ставити под законске оквире који штите људе од злоупотреба и њихову приватност.

По њеним речима, циљ оваквог пројекта је имати тоталну контролу над становништвом и не дозволити да се чују другачији гласови, што је већ успешно тестирано у Кини.

„Ми још нисмо упознати са тим како је ова опрема набављена.

С обзиром да је ово најсофистициранија опрема на тржишту и даље није јасно како ће се одржавати. Ми се надамо да ће нам власти у Србији разјаснити ове ствари“, рекла је чланица Европског парламента, оцењујући да је то део амбиције Кине да отвори врата до источног дела Уније, укључујући и Мађарску.

Еурактив је питао за коментар владе Србије и Кине, као и компанију Huawei, али до објављивања текста није било одговора.

Делбо-Корфилд је за Еурактив рекла да је на једном од састанака, српски званичник рекао да ће Београд бити град у ком ће „сваки ћошак бити покривен камерама“.

„Испрва није схватио шта је рекао, али се потом вероватно гризао за језик због тога“, рекла је она.

Она је истакла да су посланици Европског парламента из разних политичких група написали писмо у вези са овим проблемом министру унутрашњих послова Александру Вулину, али да и даље чекају одговор. Између осталог, посланици су питали о плану Србије да прошири систем надзора на друге локације у земљи.

Александар Вулин: Око 100.000 евра биће издвојено за постављање видео надзора у Врању

За унапређење безбедности саобраћаја у Врању ове године би требало да буде издвојено 24 милиона динара, а највише новца и скоро половина од укупних средстава (11,5 милиона), предвиђена је за постављање видео надзора, што је пре мање од месец дана најавио током посете Врању најавио министар Александар Вулин.

Најаве о камерама на већим раскрсницима и у близини школа стигле су недавно од министра унутрашњих послова Александра Вулина." 

У овом чланку видимо да су посланици Европског Парламента тобоже забринути за приватност грађана, као да по Европи нема оваквих сличних кршења приватности под плаштом сигурног живљења. Пре ће бити да је у питању политичко-економско-трговински рат између Запада и Кине јер видимо да Кина, по утицајем глобалистичке олигархије, убрзано напредује у сваком смислу, поготово у војно-техничком и информационом.

И ова актуелна "пандемија", по разним показатељима је такође један параван иза кога се води прикривени политичко-економски рат који може у датом тренутку да прерасте и у отворени војни сукоб. 

Поробљавање човечанства се наставља, Србија је и по овом питању (као и по вакцинацији) изабрана као пробни експеримент.


четвртак, 10. јун 2021.

Спасовдан и годишњица трагичне погибије Обреновића

 


  Данас света Православна Црква слави Спасовдан, радосни празник Вазнесења Господњег.
Христово вазнесење на небо догодило се на 40-ти дан од Васкрса, када се Господ пре узношења опростио са својим ученицима уз обећање да ће остати увек са њима "до свршетка века" (по Матеју 28,20) односно до задњег тренутка историје.
На овај светли дан хришћани се поздрављају и отпоздрављају са Христос се вазнесе! и Ваистину се вазнесе!

                                    +++
Поред овог великог и радосног празника Господњег обележавамо и трагичну годишњицу смрти краљевског пара Обреновића, краља Александра и краљице Драге, страдалих од руке издајника и завереника у Мајском преврату 1903.године.

Слава им!



субота, 5. јун 2021.

Профит испред биолошког опстанка људи - све еколошке катастрофе од Рио Тинто

 



Упркос томе што Рио Тинто себе промовише као одговорног послодавца, доброг комшију и заштитника животне средине, постоје безбројни примери широм света који показују да је ова компанија деценијама кршила људска и радна права и уништавала животну средину, пише удружење Лондон Мининг Нетwорк (ЛМН), уз помоћ чијих података је направљена мапа места на којима је Рио Тинто оставио печат деструкције или тек планира то да уради.

Од Папуа Нове Гвинеје до Намибије, од горњег полуострва Мичигена у Сједињеним Америчким државама, до Мадагаскара, и од Камеруна до Индонезије, Рио Тинто има дугу и срамну историју, наводи ЛМН.

Центер фор Биологицал Диверситy направио је мапу места на којима је Рио Тинто нанео или наноси штету људима и животној средини. Међу њима се налази и долина Јадра у Србији, где Рио Тинто планира ископавања литијума.

 На подручју Сједињених Америчких Држава на мапи су означена три места, у питању је један затворен, један затворен, један рудник компаније Рио Тинто који је у плану.

Агенда тако показује да је у току ископавања у руднику Боракса у Калифорнији (Бораx Мине, Борон, Цалифорниа, УСА), који је још увек активан. Овде је активност компаније Рио Титно утицала на загађене и прекомерну употребе вода, пораст обољења и превремене смрти становиника у близини рудника. Велика количина токсичног отпада настала услед ископавања све време има деструктиван утицај на биодиверзитет.

Осим тога, због овог рудника исељен је део локалног становништва, а забележен је и случај озбиљног кршења радничких права. Познато је да је у граду Борон, у пустињи Мојаве, Рио Тинто од 31. јануара до 15. маја 2010. године чак 570 рудара удаљио са посла након што су одбили да потпишу уговоре по којима више не би имали пристојне, стабилне послове, већ би прешли на уговоре о хонорарним и привременим пословима, без потпуног радног времена.

 За то време је Рио Тинто на место рудара који су имали између 30 и 40 година искуства довео почетнике. Заменски радници нису могли да обављају посао једнако добро, али је компанија намеравала да на тај начин доведе породице дугогодишњих радника на руб егзистенције и примора их да прихвате њене услове. Породице радинка из Борона нису имале довољно новца да плаћају порез, здравствено осигурање, чак и основне животне намирница. Ипак, захваљујући подршци коју су им пружили радници широм Калифорније, након четри и по месеца, успели да се изборе за своја права.


Рудник код града Ледисмит, у Вискозину (Фламбеау Мине, Ладyсмитх, Wисцонсин, УСА) био је активан у периоду од 1993. до 1997. године када је тамо ископано око 181.000 тону бакра, злата и сребра. Овај рудник је узроковао загађење воде и тла, уништење биодиверзитета, болести и превремене смрти становника. У току рада трошене су прекомерне количине воде и исељен је део локалног становника.

Иако је земљиште на месту рудника “враћено у провобитно стање”, становници тог подручја и еколошки активисти тврде да рудник наставља да загађује земљу. Анализе су показале да овај делимично затворен рудник и даље трује површинске и подземне воде, а пронађена је и статистички значајна концентрација бакра у целом телу рачића, јетри риба из околне реке, као и у седименту.

 Пројекат рудника бакра у Финиксу, у Аризони (Ресолутион Цоппер пројецт, Пхоениx, Аризона) предложен је још пре 17 година али још увек није добио дозволу за реализацију. Рио Тинто има намеру да ископава бакар на месту које је прави еколошки рај и савршено место за рекреацију, под називом Оак Флет.

У питању је јавно земљиште које староседеоци Апачи сматрају светим местом. Уколико би за ово добио “зелено светло” локално становништво би морало да се исели, за његов рад би била коришћена огромна количина воде и дошло би до сеча огромних површина шума.

 

Једина локација на Европском континенту која је обележена на мапи, налази се у Србији – у питању је пројекат “Јадар” којим је планирано ископавање руде литијума у долини Јадра, код Лознице.




Уколико овај рудник буде био пуштен у рад, биће уништене велике површине плодне равнице у долини реке Јадар, а постоји и озбиљна опасност да водизворишта, реке и околно пољопривредно земљиште буду загађени, док ће људи морати да се иселе из својих домова. Животној средини и људском здрављу прети опасност не само од токсичне отпадне јаловине већ и од пара агресивних киселина које се користе за обраду литијума.

У Африци, у Намибији, Рио Тинто у већинском власништву има рудник уранијума (Рöссинг Ураниум Мине, Намибиа), који спада у највеће површинске руднике уранијума на свету.

 И за овај рудник, који је смештен у пустињи Намиб, везане су бројне контраверзе. Према извештају Уједињених нација, седамдесетих година прошлог века у Намибији је за ископавање уранијума коришћен “робовски рад под бруталним условима”. Компанија је и након 2000. године наставила да дискриминише црне раднике дајући им значајно мање дневнице него белим. Извештаји показују да рудари у Намибији чешће обољевају од малигних болести, због излагања радиактивном уранијуму.

 Негативан утицај на животну средину је такође велики. Рудник на годишњем нивоу произведе око 20 милиона тона уситњене стене натопљене сумпорном киселином, која је благо радиоактивна. Осим тога, годишње потроши милионе кубних метара свеже воде, док падавине у тој области износе само 3 сантиметра годишње.

 Рудник минерала КММ на Мадагаскару (QИТ Мадагасцар Минералс (QММ) Мине, Аносy Мадагасцар) спада у активне руднике у већинском власништву Рио Тинта. За његов рад такође је везана пракса кршња радничких права. Као последица ископавања загађено је језеро у близини рудника, уништена су природна добара, извори хране и воде, док је део локалног становништва био приморан да се исели.

 На северу Азије, у Монголији, налази се рудник бакра Оју Толгоју којим такође управља Рио Тинто (Оyу Толгои Мине, Монголиа). Иако је овај рудник значајан ослонац монголске привреде, са великим потенцијалом за даљу експлоатацију, неспорне су негативне последице које оставља на животну средину кроз загађење вода, ваздуха, уништавање биљног и животињског света.

 Због рудника је део локалног становништва морао да се исели, а примећена је и повећана стопа обољења, као и превремених смрти. Влада Монголије тренутно тражи независну ревизију овог рудника згоб тога што, како тврде, Рио Тинто касни са ширењем и прекорачује предвиђене трошкове.

 У југоисточној Азији, у Индонезији, Рио Тинто је оставио траг посредством једог рудника који је затврен и другог који је недавно продао.

 Рудник Гразберг, у Западној Папуи, у Индонезији (Грасберг Мине, Wест Папуа, Индонесиа), један је од највећих рудника злата и трећи рудник бакра у свету, који је сада у власништву америчке компаније “Фрипорт Мекморан” и Владе Индонезије.

Рио Тинто је, међутим, све до прошле године имао удео у власништву. До тада је већ била учињена огромна штета – одлагана је велика количина јаловине у реке, део локалног становништва је исељен, загађење је негативно утицало на здравље и животе људи, а уништени су и поједини извори хране за локално становништво. Забележени су и случајеви кршења људских и радичких права.

 Рудник Кеилан, у регији Борнео, у Индонезији  (Келиан Мине, Борнео, Индонесиа), затворен је 2005. године до кад је био је у већинском власништву Рио Тинта. Док је био активан, локално становништво се све време противило његовом раду због кршења људских права и огромне штете коју је нанео природном окружењу. Због тровања река загађени су извори воде коју су становинци користили за пиће и купање, због чега су почели да пате од осипа и очних инфекција. Поред тога, речна риба је практично нестала, остављајући мештане без битног извора хране.

У Океанији, у Папуа Новој Гвинеји постоје остаци рудника Пангунаи (Пангуна Мине, Боугаинвилле, Папуа Неw Гуинеа) који је компанија Рио Тинто отворила 1972. године. Током седамдесетих и осамдесетих година то је био један од највећих рудника злата и бакра на свету.

 Приход од рудника је одлазио у престоницу Папуе Нове Гвинеје, што је поред девастације животне средине био један од разлога због ког је становништво Бугенвила отпочело побуну која је резултирала затварањем рудника 1989. године. Због покушаја Владе да настави са експлоатацијом злата и бакра, избио је десетогодишњи грађански рат, који је 2019. године резултирао једностраним проглашењем независности .

 Становници Бугневила оптужили су Рио Тинто да је учествовао у рату и био саучесник у ратним злочинима и злочинима против човечности, које је извршила војска Папуе Нове Гвинеје. Фирма је такође отужена да је у току рада вршила дискриминацију црних радника, као и да је рудник због загађења животне средине изазвао бројне болести и превремене смрти становника, оставио за собом отрован отпад и загадио океанске воде.

(текст преузет са линка: https://nova.rs/vesti/drustvo/mapa-sve-ekoloske-katastrofe-rio-tinta-sirom-sveta/)